V obóz 2017

W 2017 roku odbył się V Mazowiecko Obóz „Imperium Romanum”. Jak co roku nasz obóz składał się z dwóch części. Pierwszej dla starszych chłopców (10-14 lat), gdzie przez trzy dni i dwie noce wędrowaliśmy, by rozbić obóz legionu rzymskiego. I drugiej dla młodszych chłopców z ojcami. Pracując wspólnie mieliśmy okazję zmierzyć się z własnymi słabościami, wykazać się męstwem i wytrwałością. Był to też czas wesoły z licznymi zabawami i poznawaniem piękna polskiej przyrody. Chłopcy świetnie współpracowali ze sobą dzięki czemu sprawnie rozbili warownię, przygotowali sprzęt do prac ręcznych, a przy okazji dowiedzieli się czym różni się szpadel od łopaty ☺

Ważnym dniem było przywitanie młodszych chłopców, którzy wraz z ojcami przybyli do obozu. Doświadczeni legioniści zaopiekowali się nimi wdrażając ich w życie obozowe. Wspólnie, już dużą grupą, wraz z ojcami wykonaliśmy uzbrojenie żołnierza rzymskiego. Oczywiście musiała być tarcza (scutum), miecz (gladius) i oszczep (pilum). Jak na prawdziwych legionistów przystało codziennie był wypłacany żołd, ten symboliczny i ten, który samodzielnie wybijaliśmy w ręcznej mennicy.

Codziennie rano rozpoczynaliśmy dzień apelem i modlitwą. Nie zabrakło wzmacniania tężyzny fizycznej i musztry, koniecznej, aby sprawnie wykonać komendę testudinem formate (formuj żółwia).

 

Galeria zdjęć z obozu znajduje się tu: zdjęcia