Aktualności

W dniach 20-22 kwietnia, wyruszyliśmy z Uczniowskim  Klubem Rycerskim na wyprawę w poszukiwaniu śladów „Początków Państwa Polskiego”.
Na pierwszy cel obraliśmy Gniezno. Po drodze zatrzymaliśmy się we Wrześni,
gdzie na początku XX wieku uczniowie strajkowali przeciwko germanizacji szkół, za  co poniosły wraz z rodzinami dotkliwe kary. Po dotarciu do pierwszej stolicy Polski  odwiedziliśmy muzeum „Początków Państwa Polskiego”. Mogliśmy obejrzeć  eksponaty sprzed tysiąca lat. Naszym oczom ukazały się insygnia królów Polski,  szczerbiec, broń, bulle papieskie, ale także przedmioty użytkowe, jak łyżwy, czy  naczynia.
Podziwialiśmy również architekturę tego historycznego miasta. Duże wrażenie zrobiła na nas katedra, przy której spotkaliśmy pomnik Bolesława Chrobrego.
Kolejnym naszym celem był zamek w Kórnik. To tutaj znajduje się ołtarz polowy  Jana III Sobieskiego, którego replikę wykonaliśmy w zeszłym roku. Wizyta nie była  przypadkowa. Naszym zadaniem było zbadać ołtarz znajdujący się w zbiorach tego  muzeum, aby w tym roku wykonać kolejną replikę, tym razem wierniejszą  oryginałowi.
Zbiory muzeum okazały się dużo bardziej atrakcyjne niż sądziliśmy. Niekiedy zaglądaliśmy tam, gdzie oko przeciętnego turysty nie może sięgnąć. Mieliśmy okazję zobaczyć 25 kilogramową średniowieczną księgę, pracownię biblioteczną  oraz zejść do podziemi. Wszystko to zostało świetnie przedstawione przez  pracowników muzeum państwa Małgorzatę i Mikołaja Potockich.
Na koniec zostawiliśmy sobie Poznań. Nie mogliśmy oczywiście pominąć katedry  poznańskiej, w której pochowani są królowie i książęta Polski. W jej pobliżu stała  kaplica pałacowa Mieszka I i Dobrawy. Czuć było ducha dawnych czasów.
Będąc w Wielkopolsce nie mogliśmy pominąć Muzeum Powstania Wielkopolskiego.  Dla chłopców oczywiście najatrakcyjniejsze były okopy i wyposażenie żołnierza,  którego można było używać.
Pod koniec wyprawy uraczyliśmy się widokiem panoramy Poznania z wieży zamkowej.  Pozostało nam jeszcze mnóstwo miejsc do odwiedzenia, które zapewne zobaczymy następnym razem.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii:

https://photos.app.goo.gl/vEXvaCcJ6dHXYMEG3

Michał Wójcik

Aktualności z FB:

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: An access token is required to request this resource.
Type: OAuthException
Code: 104
Please refer to our Error Message Reference.